Także i w tym roku, w październikową sobotę, odbędzie się Centralny Zlot Młodzieży PTTK „Palmiry”, organizowany przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i Mazowieckie Forum Oddziałów PTTK. Tegoroczna edycja poświęcona jest w szczególności upamiętnieniu 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego i uczczenia 25-lecia istnienia Mazowieckiego Forum Oddziałów PTTK.
Grupy zorganizowane i turyści indywidualni będą mieli okazję spotkać się na trasach wiodących przez Puszczę Kampinoską, prowadzących do miejscowości Palmiry, gdzie już tradycyjnie zaplanowano uroczystości na cmentarzu-mauzoleum i pod Krzyżem POS „Jerzyki”, a także wspólne ognisko na polanie wypoczynkowej Pociecha.
Zgłoszenia możliwe przez formularz online. W razie pytań zachęcamy do kontaktu z organizatorem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. .
Więcej informacji, w tym szczegółowy program wydarzenia, regulamin i trasy, dostępne na stronie zlotu: www.palmiry.pttk.pl.
14 września br. w Święto Podwyższenia Krzyża na Cmentarzu – Mauzoleum w Palmirach w Kampinoskim Parku Narodowym odbyły się uroczystości w intencji poległych i pomordowanych w Puszczy Kampinoskiej w trakcie II Wojny Światowej. Zgromadzonych tego dnia gości i delegacje z poszczególnych instytucji powitał gospodarz Kampinoskiego Parku Narodowego dyr. Mirosław Markowski wspólnie z rektorem cmentarza w Palmirach, prałatem ks. Tadeuszem Jaworskim.

W dniu 29 sierpnia 2023 r. na Listę Produktów Tradycyjnych został wpisany w kategorii: miody:
„Miód kampinoski wielokwiatowy”.
Warunkiem koniecznym otrzymania miodu kampinoskiego wielokwiatowego jest pozyskanie go dzięki pszczole linii M. kampinoskiej (apis mellifera mellifera), której obszar zachowawczy i ochronny obejmuje gminy leżące na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego oraz gminy znajdujące się w otulinie i bezpośrednim sąsiedztwie Kampinoskiego Parku Narodowego. Na terenach obecnego Kampinoskiego Parku Narodowego oraz w jego sąsiedztwie i otulinie miody były produkowane tradycyjnie – wytwarzane w pasiekach dzięki pszczole linii M. Kampinoska już 300 lat temu.

"Powstanie w Puszczy Kampinoskiej rozpoczęło się wcześniej niż w Warszawie. Walki tu, w oparciu o uprawnienia dla miejscowych dowódców, zaczęły się w ostatnich dniach lipca 1944 r. Już w nocy z 30 na 31 lipca została w Puszczy rozbita kompania Wermachtu, a od rana 1 sierpnia zmuszeni zostaliśmy do odpierania ataków niemieckich w okolicy Wólki Węglowej, a potem, jeszcze przed godziną „W” – 17-stą, rozpoczęliśmy atakowanie niemieckiej osłony lotniska na Bielanach. Od tej chwili szpital w Laskach musiał przyjmować coraz większą liczbę rannych partyzantów, z bitwy o lotnisko i w innych stronach" – pisał Józef Krzyczkowski ps. "Szymon" (ur. 23 grudnia 1901, zm. 8 sierpnia 1989) - pułkownik Wojska Polskiego, uczestnik powstania warszawskiego.
27 lipca w siedzibie Kampinoskiego Parku Narodowego została podpisana umowa nr 1323/2023/Wn05/OP-wk/D o dofinansowanie w formie dotacji przedsięwzięcia pn.: „Remont Ośrodka Hodowli Żubrów w Smardzewicach w celu ochrony gatunkowej żubra ex situ”. Koszt realizacji zadania, to 1 301 001 zł, z czego kwota dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to 1 170 900 zł.
Umowa została podpisana przez Sławomira Mazurka, wiceprezesa NFOŚiGW i Mirosława Markowskiego, Dyrektora Parku. Na spotkaniu obecny był również Piotr Uściński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.
Projekt remontu Ośrodka Hodowli Żubrów w Smardzewicach wspiera Małgorzata Golińska, Główny Konserwator Przyrody, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

PGE Polska Grupa Energetyczna we współpracy z ośmioma parkami narodowymi przygotowała publikację prezentującą najciekawsze obiekty do zwiedzenia w parkach. „Spacerownik” zawiera mapy z dostępnymi ścieżkami edukacyjnymi oraz pieszymi i rowerowymi szlakami turystycznymi, jak również zagadki do rozwiązania oraz ciekawostki o zwierzętach, które można spotkać podczas wizyt w parkach. Uzupełnieniem „Spacerownika” jest cykl filmów pt. Energia rytmu natury”, który pokazuje nieodkryte zakamarki parków.


15 maja br. w Konsulacie Polskim w Chicago podpisana została umowa o współpracy pomiędzy Parkiem Narodowym Indiana Dunes zarządzanym przez National Park Service, Departament Spraw Wewnętrznych Stanów Zjednoczonych oraz Kampinoskim Parkiem Narodowym nadzorowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Departament Ochrony Przyrody Rzeczpospolitej Polskiej.

https://soundcloud.com/radio-warszawa/lechoslaw-herz-puszczawywiad-z-czlowiekiem2023-05-16
Z okazji obchodów Dnia Ziemi zapraszamy wspólnie z REC POLSKA w sobotę 22 kwietnia br. do Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego w Granicy na spotkanie z przyrodą Puszczy Kampinoskiej
Z okazji Światowego Dnia Mokradeł i 52. rocznicy Konwencji Ramsarskiej Centrum Ochrony Mokradeł oraz Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego zorganizowali cykl wydarzeń pod nazwą „Pakt dla Mokradeł”. W sobotę 4 lutego pracownicy parku mieli przyjemność współorganizować i prowadzić wycieczkę po bagnach Puszczy Kampinoskiej, w której wzięło udział około 300 osób. W niedzielę 5 lutego na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się konferencja popularno-naukowa - otwarty Dzień Mokradeł, zaś w dniach 6-7 lutego - Konferencja naukowa o ochronie obszarów wodno-błotnych w Polsce, w której Kampinoski Park Narodowy również brał czynny udział.
Więcej artykułów…
- Rajd styczniowy
- Kampinoski Park Narodowy skończył 64 lata!
- Wieczór autorski Lechosława Herza
- Uroczystość w Palmirach - relacja
- XLIX MARATON PIESZY im. Andrzeja Zboińskiego
- 62. Centralny Zlot Młodzieży PTTK „PALMIRY – 2022”
- SERCE DRZEWA IX edycja ogólnopolskiego konkursu poetyckiego „Przyroda jaką znam”
- Kurs przewodników PTTK po Kampinoskim Parku Narodowym listopad 2022
- nowy kurs na przewodnika po Kampinoskim Parku Narodowym wrzesień 2022
- 26. Festiwal Nauki w Warszawie w dniach 16-25 września 2022 r.