Archiwalna strona Kampinoskiego Parku Narodowego

 

Szanowni Państwo
NOWA oficjalna strona internetowa Kampinoskiego Parku Narodowego została uruchomiona pod adresem:

 

https://kampn.gov.pl

 

Obecna strona będzie funkcjonować pod starym adresem, lecz nie będą pojawiać się na niej nowe informacje,
a obecnie na niej zawarte nie będą już aktualizowane.


 

Nową stronę wydano w ramach Projektu POIS.02.04.00-00-0001/15 „Promocja Parków Narodowych jako marki”
współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020

 

 

logos.png 

RUSZAJCIE NA DZIKĄ ODYSEJĘ I ODKRYJCIE POLSKIE PARKI NARODOWE

„Jak tu jest pięknie! Odwiedźmy wszystkie parki narodowe!” – tak brzmi pełne zachwytu odkrycie, które często wypowiadamy podczas pobytu w jakimś parku. Otoczeni pięknem dzikiej przyrody, jesteśmy gotowi na przygodę, podejmujemy nawet pierwsze wyzwania, lecz z czasem to marzenie traci na mocy, motywacja spada i w natłoku codziennych zadań przerywamy tę epicką wyprawę. Innym razem szukamy jakichś niezwykłych atrakcji turystycznych, zagranicznych wyjazdów, dalekich podróży, aby znaleźć dla siebie i swojej rodziny sposób na wspólną radość, przygodę i niezapomniane wspomnienia. W jednym i w drugim przypadku przyświeca ten sam cel: chcemy odkryć coś wyjątkowego, przeżyć niesamowite chwile i dać dzieciom to, co najcenniejsze.

Czytaj więcej...

W dniu dzisiejszym (30.05.2023 r.) w okolicach parkingu w Roztoce trwa szeroko zakrojona policyjna akcja poszukiwania zaginionego 13 maja br. Pawła Wójcika.
Informacje na temat zaginięcia często pojawiały się na lokalnych grupach w mediach społecznościowych.
Więcej informacji na temat zaginięcia można znaleźć na profilu facebookowym Komendy Miejskiej Policji w Skierniewicach >>> Link

Czytaj więcej...

b_0_200_16777215_00___images_news_2023_ppn.jpgW 1871 r. rozpoczęła się ekspedycja w Góry Skaliste, kierowana przez geologa Ferdinanda Haydena. Jej celem było m.in. eksploatacja zasobów przyrodniczych, pozyskanie minerałów. Dowodzący wyprawą Ferdinand wrócił zauroczony pięknem i wartością poznanej przyrody. W sprawozdaniu skierowanym do ówczesnego prezydenta Granta zaproponował objęcie krainy Yellowstone specjalną ochroną przed jakąkolwiek eksploatacją na blisko sto lat i utworzenie tam parku dla „zdrowia i radości całego narodu”. W 1872 r. Kongres uchwalił ustawę o utworzeniu Parku Narodowego Yellowstone. Zakazano tam osiedlania się, pozyskiwania surowców mineralnych, myślistwa, połowu, zbieractwa, a na straży parku stanęło wojsko, którego rolę po I Wojnie Światowej przejęła specjalnie powołana służba parków narodowych.

 

Czytaj więcej...

Powiatowy Lekarz Weterynarii wydał Rozporządzenie w sprawie wyznaczenia strefy objętej zakażeniem w związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej  grypy ptaków ((HPAI) na terenie powiatu warszawskiego zachodniego. W strefie objętej zakażeniem znajdują się Truskaw, Izabelin B, Izabelin C i Hornówek.
Szczegóły w rozporządzeniu powiatowego lekarza weterynarii:
https://piw-wawazach.pl/rozporzadzenie-nr-1-2023-w-sprawie-wyznaczenia-strefy-objetej-zakazeniem-w-zwiazku-z-wystapieniem-wysoce-zjadliwej-grypy-ptakow-hpai-u-ptakow-dzikich-na-terenie-powiatu-warszawskiego-zachodniego

 

Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii odnośnie zbiornika "Mokre Łąki"

 

Kilka dni temu informowaliśmy o martwych ptakach, które zaobserwowano wokół zbiornika Mokre Łąki. Sprawa została zgłoszona do powiatowego lekarza weterynarii. Po przeprowadzeniu analiz fizykochemicznych otrzymaliśmy następującą informację:
„Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ożarowie Mazowieckim informuje, iż w dniu 5 maja 2023 r., z Krajowego Laboratorium Referencyjnego Państwowego Instytutu Weterynaryjnego-Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach otrzymano wynik, w którym określono materiał genetyczny wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) próbek pobranych w dniach 28 kwietnia - 2 maja 2023 r., od padłych ptaków w zbiorniku „Mokre Łąki" – H5N1. Jednocześnie informuję, iż nie są znane badania dotyczące zakażeń ryb wirusem HPAI.
W Polsce nie stwierdzono zakażeń ludzi wirusem grypy, pochodzącym od ptaków. Aby doszło do takich zakażeń, potrzebna jest długa ekspozycja na wirusa, spożywanie surowego mięsa od zakażonych ptaków (drobiu). Należy jednak mieć na uwadze, iż wirus w środowisku, w padłych zwierzętach wrażliwych, w niskich temperaturach może przetrwać do około 30 dni.
Wirus HPA jest wysoce wrażliwy na detergenty, środki biobójcze, dezaktywuje się w temperaturze minimum 70 st. C.
Należy zachować ostrożność, nie dotykać padłych ptaków.
W przypadku znalezienia 5 lub więcej padłych ptaków z gatunków wrażliwych (blaszkodziobe, drapieżne, siewkowate, krukowate, perkozowe, bociany, czaplowate) w niedalekich odległościach od siebie, należy informować zarządcę terenu, na którym znaleziono padłe ptaki lub Powiatowego Lekarza Weterynarii w Ożarowie Mazowieckim”.


W związku z powyższym prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności!

Kampinoski Park Narodowy to jeden z sześciu parków narodowych współpracujących od ponad roku z Grupą PGE. Dzięki otrzymanemu wsparciu nasz Park zakupił m.in. dziesięć fotopułapek, które rejestrują nagrania video i fotografie zwierząt w dzikich zakątkach puszczy. Nagrania są pomocne przy badaniu liczebności wybranych gatunków ssaków, ocenianiu kondycji zwierząt oraz ich zachowań. W 2022 r.  roku Grupa PGE zrealizowała ponad 50 różnorodnych projektów we współpracy z sześcioma parkami narodowymi, w tym między innymi: 22 projekty edukacyjne dla dzieci, młodzieży i seniorów oraz 4 projekty naukowo-badawcze.

Szanowni Państwo.
Przypominamy, że w dalszym ciągu nieczynne są mieszczące się w części edukacyjnej budynku dyrekcji ekspozycja stała i czasowa.

Przepraszamy za utrudnienia.

 

OBSZAR ZAGROŻONY WŚCIEKLIZNĄ

 

Kampinoski Park Narodowy informuje, że 15 kwietnia 2022 r., zostało opublikowane Rozporządzenie Wojewody Mazowieckiego, zgodnie z którym cały obszar Kampinoskiego Parku Narodowego wraz z otuliną został włączony do obszaru zagrożonego wścieklizną.

Apelujemy o zachowanie bezpiecznej odległości w przypadku napotkania dzikich zwierząt.

b_0_200_16777215_00___images_news_2020_v_seminarium2020.jpg

20 lutego 2020 roku w Dyrekcji Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie odbyło się seminarium nt. „Charakterystyka genetyczna i różnorodność biologiczna starodrzewów z sosną zwyczajną w Kampinoskim Parku Narodowym”. Współorganizatorem  był Instytut Badawczy Leśnictwa. Seminarium miało na celu podsumowanie prac związanych z trzyletnim okresem realizacji projektu badawczego.

Czytaj więcej...

b_0_200_16777215_00___images_news_2018_plakat_ciekawostki_o_ce.JPGOśrodek Dydaktyczno-Muzealny KPN w Granicy zaprasza na wycieczkę w ramach programu edukacyjnego "Przyroda na horyzoncie" i obchodów Dnia Ziemi

Temat wycieczki: „Ciekawostki o łące na łące i o lesie w lesie-początek majówki w Granicy”.

Termin: 28. 04. 2018 r.

Miejsce zbiórki Parking w Granicy godz. 10.00

Czas trwania ok. 3 godz.

Trasa wycieczki będzie miała kształt pętli a przebiegać będzie ścieżką edukacyjną „Skrajem Puszczy”. Długość trasy ok. 4 km

Czytaj więcej...

UWAGA !!! Afrykański pomór świń (ASF)

w Kampinoskim Parku Narodowym

Afrykański pomór świń (ASF) to zakaźna i groźna choroba wirusowa świń domowych oraz dzików, podlegająca obowiązkowemu zwalczaniu.
Informujemy, że Afrykański Pomór Świń jest chorobą zagrażającą tylko trzodzie chlewnej oraz dzikom.

W żaden sposób choroba ta nie stwarza zagrożeń dla zdrowia i życia ludzi.

Pod żadnym pozorem nie dokarmiać dzików.
Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF !!!

Informacje o ASF można znaleźć na stronie Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach [link]

Czytaj więcej...

Więcej artykułów…

  1. Zapraszamy do lektury!
Projekty
NFOŚiGW - logo Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska - logo
Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska
Projekty finansowane z Unii Europejskiej Lasy Państwowe - logo