ZARZĄDZENIE NR 15/2020
DYREKTORA Kampinoskiego Parku Narodowego z dnia 31.07.2020 r. w sprawie UDOSTĘPNIANIA KAMPINOSKIEGO PARKU NARODOWEGO
ANEKS NR 1 z dnia 31.03.2022 r
Zarządzenie w formacie pdf [link]
Lista przewodników, którzy ukończyli szkolenie przeprowadzone przez Kampinoski Park Narodowy, znajduje się na stronie Warszawskiego Oddziału Przewodników PTTK pod adresem: http://www.wop-pttk.pl/przewodnicy-po-kampinoskim-parku-narodowym.
JAK DOJECHAĆ Z WARSZAWY
Adresy przydatne odwiedzającym park i okolice
Do turystycznych atrakcji Kampinoskiego Parku Narodowego należą:
- krajobraz kontrastujących ze sobą wydm i bagien, podkreślony przez różnicowaną i bogatą szatę roślinną. Są to szlaki na pograniczu Karpackich Gór i Pożarów, w okolicy Dębu Kobendzy w obszarze ochrony ścisłej Krzywa Góra,
- puszczański charakter niektórych fragmentów lasu z powalonymi drzewami i obszary ochrony ścisłej - Sieraków, Granica, Krzywa Góra, Nart,
- zabytkowe drzewa będące w większości pomnikami przyrody; niektóre z nich mają indywidualne nazwy związane z wydarzeniami historycznymi lub konkretnymi osobami np. Sosna Powstańców, Dąb Kobendzy,- miejsca pamięci narodowej: mogiły powstańcze z 1863 r. (Kampinos. Zaborów Leśny), cmentarze i mogiły oraz pomniki poległych we wrześniu 1939 r. (Brochów, Granica, Kiełpin, Laski, Leoncin, Leszno, Stare Babice, Trojanów, Tułowice, Witkowice, Zaborów oraz pojedyncze mogiły wśród lasów), miejsca martyrologii z czasów II wojny światowej (Kampinos, Palmiry, Nadłuże, Opaleń, Śladów, Zaborów) mogiły i cmentarze partyzanckie z 1944 r. (Laski, Wiersze),zabytki architektury znajdujące się w otulinie Parku: kościoły w Zaborowie, Lesznie i Brochowie, dwory i pałace w Kampinosie, Zaborowie i Tułowicach.
W otulinie Parku na uwagę zasługuje Muzeum Kolei Wąskotorowej oraz Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie oraz dworek, pałac i dom urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.
W bliskim sąsiedztwie Puszczy, w gminach Czosnów, Kampinos i Leszno funkcjonuje 6 gospodarstw agroturystycznych.
Propozycje urozmaiconych wycieczek znajdą Państwo w broszurach turystycznych wydanych przez KPN. Dotychczas ukazały się się informatory: po Granicy i okolicach oraz Zaborowie Leśnym i okolicach. Zachęcamy do pobierania publikacji dostępnych w formie elektronicznej:
Teren Kampinoskiego Parku Narodowego udostępniany jest w celach naukowych, edukacyjnych, kulturowych, turystycznych, rekreacyjnych i sportowych w sposób, który nie wpłynie negatywnie na przyrodę parku. Poprzez udostępnianie rozumie się umożliwianie fotografowania lub filmowania w celach zarobkowych oraz korzystania z zasobów, tworów i składników przyrody w wyżej wymienionych celach.
W Kampinoskim Parku Narodowym możliwa jest do uprawiania turystyka piesza, rowerowa, narciarstwo biegowe oraz jazda konna wierzchem. Rowerem można poruszać się po szlakach pieszych jednak należy pamiętać o tym, że piesi mają pierwszeństwo. Dla strudzonych wędrowców przygotowano na szlakach turystycznych przygotowano miejsca wypoczynku gdzie można spożyć posiłek, schronić się przed deszczem lub słońcem.
Na terenie parku istnieje 12 polan wypoczynkowych, na których możliwe jest organizowanie pikników. Z uwagi na to, że Kampinoski Park Narodowym jest silnie narażony na pożary, każde użycie ognia wymaga uzyskania zgody dyrektora parku. Polany są wyposażone w wiaty, ławki, ławy. Na polanach Jakubów oraz Lipków są też place zabaw dla dzieci.
|
||
|
||
|
||
|
||
Ruch pojazdów silnikowych (samochody, quady, motocykle, i.in.) dopuszczony jest wyłącznie po drogach publicznych. Przyjeżdżając do parku samochodem należy go pozostawić na wyznaczonym parkingu. Są to parkingi niestrzeżone.
Ze względu na naturalne utrudnienia terenowe np. piaszczyste lub grząskie fragmenty szlaków turystyka terenowa nie jest polecana osobom niepełnosprawnym na wózkach inwalidzkich. Możemy natomiast polecić ścieżkę dydaktyczną z Izabelina, rozpoczynającą się na polanie Jakubów przy dyrekcji parku, do Leśnego Ogródka Botanicznego w Laskach.
Do problemów wynikających z użytkowania turystycznego parku należą:
- zaśmiecanie szlaków turystycznych, parkingów i polan rekreacyjnych,
- niszczenie infrastruktury turystycznej, tablic informacyjnych i urzędowych,
- schodzenie ze szlaków turystycznych,
- rozjeżdżanie wydm przez rowerzystów,
- niszczenie dróg przez uprawiających turystykę konną,
- niszczenie poboczy dróg przez turystów zmotoryzowanych.
Zasady dla turystów, o których należy bezwzględnie pamiętać:
- uprawianie turystyki pieszej, rowerowej i narciarskiej dozwolone jest wyłącznie wyznaczonymi szlakami tylko w porze dziennej (od wschodu do zachodu słońca);
- uprawianie turystyki konnej, biwakowanie, organizacja imprez zbiorowych (rajdy, zloty, złazy, itp. powyżej 20 osób), wykorzystywanie parku do celów edukacyjnych, naukowych, twórczości kulturalnej (malarstwo, fotografia, film, itp.), a także udostępnianie terenu na działalność handlową i usługową wymaga uzyskania stosownego zezwolenia w dyrekcji parku.
Szlaki turystyczne Puszczy Kampinoskiej
Szlaki znakowane pozwalają na zwiedzanie najładniejszych fragmentów Puszczy Kampinoskiej. Do dyspozycji jest około 360 km znakowanych pieszych szlaków turystycznych oraz 200 km szlaków rowerowych. Szlaki piesze uwzględniają pasowy układ Puszczy Kampinoskiej. Równoleżnikowo prowadzone są tzw. szlaki główne np. czerwony prowadzący od Dziekanowa Leśnego do Brochowa i łączący najbardziej atrakcyjne miejsca Parku, ukazując wszystkie typy i rodzaje krajobrazu. Na północnym i południowym pasie wydmowym przebiega szlak niebieski i zielony. Trzy szlaki równoleżnikowe łączą przystanki autobusów miejskich na granicach Warszawy z trzema miejscowościami w zachodniej części rejonu, gdzie znajdują się wartościowe zabytki architektoniczne - w Brochowie, Kampinosie i Żelazowej Woli. Kilka szlaków spełnia rolę tras łącznikowych wiodących od punktów wyjściowych w kierunku szlaków równoleżnikowych np. żółty z Wólki Węglowej, żółty z Nowin, czarny z Dąbrowy Leśnej. Część szlaków w rejonie położonym najbliżej Warszawy spełnia rolę tras przechadzkowych np. czerwony z Wólki Węglowej do Izabelina. Szlaki umożliwiają dowolne kombinacje tras wycieczkowych.
Szlaki dla pieszych w KPN znakuje się podobnie jak na terenie całej Polski: malowane farbą znaki maja kształt prostokąta składającego się z trzech pasków, z których dwa zewnętrzne są zawsze białe, a środkowy (wyznaczający kolor szlaku) ma barwę czerwona, niebieską, zielona, czarną lub żółta. Przyjęto zasadę, że znaki umieszcza się, co ok. 100 m. a na drogach wybitnych i prostych, którymi szlak wiedzie na dłuższym odcinku, nawet nieco rzadziej. Gęściej znaki są rozmieszczane przy skrzyżowaniach dróg i na krętych odcinkach ścieżek. Znaki szlaku turystycznego maja służyć za pomoc w wędrówce. Nie będą jednak prowadzić turysty za rękę. W czasie wycieczki należy pamiętać, że przeoczenie znaku wskazującego zmianę kierunku może spowodować zabłądzenie. Niejeden znak mogą zakryć bujnie rozwijające się liście drzew i krzewów. Szlak łatwy do przebycia w pełni dnia może stać się mylny przy wędrówce nocą, gdy znaki znikną w ciemności, lub w zimie, gdy dróżki w lesie przykryje śnieg. Mokry śnieg potrafi również zalepić znaki na drzewach.
Koszty znakowania oraz wykonywania i ustawiania drogowskazów turystycznych ponosi Dyrekcja Kampinoskiego Parku Narodowego. Tu też należy zgłaszać zaobserwowane zniszczenia lub braki w oznakowaniu szlaków, najlepiej pisemnie.
Na kampinoskich szlakach nie ma bufetów i restauracji. Dlatego należy pamiętać o zabieraniu żywności, w zimie termosu z ciepłą herbatą, a w lecie napojów chłodzących i gaszących pragnienie.
Szlaki turystyczne piesze
Szlaki łącznikowe i przechadzkowe w okolicach Wólki Węglowej, Lasek i Izabelina
Szlaki łącznikowe i przechadzkowe w okolicach Truskawia, Pociechy i Palmir
Szlaki łącznikowe w zachodniej części Kampinoskiego Parku Narodowego
Kampinoski szlak rowerowy
Szlak rowerowy został wyznaczony na istniejącej sieci szlaków pieszych, dróg leśnych, polnych oraz wiejskich. Przebieg szlaku jest efektem kompromisu między wymogami ochrony przyrody i możliwościami technicznymi istniejącej infrastruktury z jednej strony, a oczekiwaniami turystów - rowerzystów z drugiej. Starano się wyznaczyć trasę tak, aby jak najbardziej urozmaicić jazdę: odcinki leśne przeplatają się z drogami polnymi i asfaltowymi o małym ruchu samochodowym.
Całość trasy jest przejezdna cały rok, okresowo jednak mogą pojawić się na niektórych odcinkach trudności w postaci kałuży, luźnego piasku bądź śniegu. Dla rasowych cyklistów mogą być one dodatkowa atrakcją.
Główny szlak (zielony) biegnie dookoła Puszczy Kampinoskiej, przeważnie na obszarze Parku, w pozostałej części w otulinie, tworząc pętlę o długości 145 km. Kilka szlaków łącznikowych (kolor żółty) pozwala na dojazd rowerem koleją lub samochodem do oddalonego punktu startowego. Dzięki nim można tez skrócić trasę wycieczki.
Ścieżki dydaktyczne
Idąc naprzeciw oczekiwaniom prawie miliona turystów odwiedzających rocznie nasz park wyznaczyliśmy 10 ścieżek dydaktycznych, których różnorodność tematyczna pozwala poznać zakątki Puszczy Kampinoskiej pod względem przyrodniczym, geologicznym, kulturowym i historycznym. Przebieg znacznej części ścieżek pokrywa się ze szlakami turystycznymi, większość rozpoczyna się przy parkingach, a część z nich posiada infrastrukturę turystyczną (wiaty, kładki). Wszystkie oznakowane są zgodnie z instrukcją znakowania szlaków turystycznych PTTK.
Osiem ścieżek posiada przystanki z tablicami informacyjnymi, a do sześciu wydane zostały przewodniki. Tablice umieszczone na ścieżkach są skarbnicą ciekawych informacji i stanowią nieocenioną pomoc dla indywidualnego turysty, a także dla nauczycieli, którzy chcieliby przeprowadzić lekcję przyrody w bezpośrednim kontakcie uczniów z naturą. Ze względu na charakter naszego parku, przed wyjściem w teren warto sprawdzić na naszej stronie internetowej, czy ścieżka jest dostępna, gdyż w okresach, gdy padają deszcze przejście może być utrudnione.
|
Na Terenie Parku do dyspozycji odwiedzających udostępniono 13 toalet przenośnych, które zlokalizowane są w miejscowościach:
Granica - 3 szt.,
Roztoka - 2 szt.,
Zaborów Leśny - 1 szt.,
Pociecha - 1 szt.,
Truskaw - 1 szt.,
Izabelin - 2 szt.,
Opaleń - 2 szt.,
Posada Sieraków - 1 szt.
Miejsca na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego, gdzie posługiwanie się otwartym ogniem jest dopuszczalne, za zgodą, w zakresie i na warunkach uzgodnionych z Dyrektorem KPN:
1. Na stałe miejsca na posługiwanie się otwartym ogniem przez cały rok wyznacza się pola wypoczynkowe: Granica, Jakubów, Lipków, Opaleń, Roztoka, Pociecha.
2. Na czasowe miejsca na posługiwanie się otwartym ogniem tj. w okresie od 1 października do ostatniego dnia lutego wyznacza się polany wypoczynkowe: Dąbrowa Leśna, Posada Łubiec, Posada Sieraków, Zaborów Leśny, Piaski Królewskie.
3. Na polanach wypoczynkowych wymienionych w pkt. 1 i pkt. 2 można rozpalać ogniska, grille i kuchenki turystyczne za pisemną zgodą dyrektora parku..
4. Na rozpalanie ognisk, używanie grilli i kuchenek turystycznych w okresie od 1 marca do 30 września na polanach wymienionych w pkt. 2 może zostać wydane zezwolenie dyrektora parku tylko przy 0 lub I stopniu zagrożenia pożarowego lasu.
5. Ogniska można rozpalać wyłącznie w miejscach technicznie zagospodarowanych do tego celu, a grille i kuchenki turystyczne w pobliżu tych miejsc. Żar i popiół z grilla należy wyrzucać do paleniska.
6.O wydaniu zgody na użycie otwartego ognia każdorazowo powiadamiani są pracownicy Służby Parku i osoba sprawująca nadzór nad polaną wypoczynkową.
W okresie obowiązywania zakazu wstępu na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego, zezwolenia na rozpalanie ognisk, używanie grilli oraz kuchenek turystycznych tracą ważność z chwilą ogłoszenia zakazu.
POLANA LIPKÓW
POLANA OPALEŃ
POLANA ROZTOKA
Parkowanie pojazdów mechanicznych może odbywać się jedynie na wyznaczonych do tego celu
Miejscach, tzn. na niżej podanych parkingach.
Lp. |
Lokalizacja parkingu |
Maksymalna liczba jednocześnie parkujących samochodów |
1 |
Dąbrowa Leśna |
64 |
2 |
Dziekanów Leśny |
65 |
3 |
Dziekanów Leśny Szpital |
12 |
4 |
Granica |
157 |
5 |
Izabelin |
37 |
6 |
Laski |
34 |
7 |
Lipków |
60 |
8 |
Mariew |
15 |
9 |
Opaleń |
27 |
10 |
Palmiry- mały |
17 |
11 |
Palmiry cmentarz |
63 |
12 |
Palmiry wieś – duży |
133 |
13 |
Piaski Królewskie |
25 |
14 |
Pociecha |
97 |
15 |
Roztoka |
60 |
16 |
Sieraków |
28 |
17 |
Stara Dąbrowa |
50 |
18 |
Śladów |
35 |
19 |
Truskaw |
70 |
Strona 1 z 2
- Start
- poprz.
- 1
- 2
- nast.
- Zakończenie