• image
  • image
  • image

 

Spis treści

Tabela 4. Wykaz gatunków owadów notowanych w Kampinoskim Parku Narodowym, figurujących w Polskiej Czerwonej Liście Zwierząt oraz Europejskiej Czerwonej Liście Chrząszczy Saproksylicznych.

 

Rząd

Rodzina

Gatunek

Polska Czerwona Lista Zwierząt/Red List of Threatened Animals in Poland

Europejska Czerwona Lista Chrząszczy Saproksylicznych/European Red List of Saproxylic Beetles

EX?

CR

EN

VU

NT

LC

DD

Kategoria w Europie

Kategoria w państwach UE

Ephemeroptera

Caenidae

Brachycercus harrisella

 

 

 

 

 

+

 

 

 

Caenis pseudorivulorum

 

 

 

 

+

 

 

 

 

Heptagenidae

Heptagenia sulphurea

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Odonata

Coenagrionidae

Coenagrion armatum

 

+

 

 

 

 

 

 

 

Dermaptera

Labiduridae

Labidura riparia

 

 

 

 

 

+

 

 

 

Orthoptera

Acrididae

Aiolopus thalassinus

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Locusta migratoria

+

 

 

 

 

 

 

 

 

Oedipoda coerulescens

 

 

 

 

+

 

 

 

 

Psophus stridulus

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Sphingonotus coerulans

 

 

 

 

+

 

 

 

 

Stetophyma grossus

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Gryllidae

Gryllus campestris

 

 

 

 

+

 

 

 

 

Phaneropteridae

Phaneroptera falcata

 

 

 

 

+

 

 

 

 

Tetrigidae

Tetrix caperoi jarocki

 

 

+

 

 

 

 

 

 

Lepidoptera

Arctiidae

Arctia festiva

 

+

 

 

 

 

 

 

 

Hyphoraia aulica

 

 

+

 

 

 

 

 

 

Hesperidae

Heteropterus morpheus

 

 

 

 

+

 

 

 

 

Lycaenidae

Glaucopsyche alexis

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Lycaena dispar

 

 

 

 

 

+

 

 

 

Lycaena helle

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Maculinea alcon

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Maculinea arion

 

 

+

 

 

 

 

 

 

Maculinea nausitous

 

 

 

 

 

+

 

 

 

Maculinea telejus

 

 

 

 

 

+

 

 

 

Nepticulidae

Ectoedmia viridissimella

 

 

+

 

 

 

 

 

 

Stigmella sanguisorbae

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Notodontidae

Spatalia argentina

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Nymphalidae

Apatura ilia

 

 

 

 

 

+

 

 

 

Apatura iris

 

 

 

 

 

+

 

 

 

Coenonympha tullia

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Euphydryas aurinia

 

 

+

 

 

 

 

 

 

Hipparchia statilinus

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Melitaea diamina

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Melitaea didyma

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Nymphalis xanthomelas

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Papilionidae

Iphiclides podalirius

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Papilio machaon

 

 

 

 

 

+

 

 

 

Pieridae

Colias myrmidone

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Pyralidae

Agriphila aeneociliella

 

 

 

 

+

 

 

 

 

Diptera

Asilidae

Asilus crabroniformis

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Dasypogon diadema

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Holopogon fumipennis

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Conopidae

Dalmannia aculeata

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Stratiomyidae

Odontomyia hydroleon

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Stratiomys chamaeleon

 

 

 

 

+

 

 

 

 

Stratiomys singularior

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Syrphidae

Brachypalpus chrysites

 

 

 

 

 

+

 

 

 

Chalcosyrphus femoratus

 

 

 

 

+

 

 

 

 

Chrysotoxum lineare

 

 

 

 

 

+

 

 

 

Eriozona syrphoides

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Eristalis cryptarum

 

 

+

 

 

 

 

 

 

Rhingia borealis

 

 

 

 

 

+

 

 

 

Spilomyia diophthalma

 

 

 

 

+

 

 

 

 

Hymenoptera

Apidae

Andrena alfkenella

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Andrena assimilis

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Andrena florea

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Andrena vulvida

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Andrena limata

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Andrena nasuta

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Andrena nycthemera

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Andrena pusilla

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Andrena sueriensis

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Andrena symphyti

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Andrena synadelpha

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Andrena tarsata

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Andrena viridescens

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Anthocopa papaveris

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Biastes emarginatus

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Bombus cryptarum

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Bombus jonellus

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Bombus magnus

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Bombus pomorum

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Bombus ruderatus

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Bombus soroeensis

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Bombus subterraneus

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Bombus veteranus

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Chelostoma distinctum

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Coelioxys afra

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Coelioxys alata

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Coelioxys polycentris

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Colletes floralis

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Colletes impunctatus

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Colletes inexpectatus

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Colletes similis

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Epeoloides coecutiens

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Eucera interrupta

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Halictus compressus

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Halictus simplex

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Hylaeus cornutus

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Hylaeus gredleri

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Hylaeus pectoralis

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Hylaeus pictipes

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Hylaeus punctulatissimus

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Hylaeus signatus

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Hylaeus styriacus

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Megachile pilidens

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Melecta luctuosa

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Nomada distinguenda

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Nomada moeschleri

 

 

 

 

 

+

 

 

 

Nomada obscura

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Nomada zonata

 

 

 

 

 

+

 

 

 

Proanthidium oblongatum

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Psithyrus norvegicus

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Seladonia semitheca

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Sphecodes cristatus

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Sphecodes marginatus

+

 

 

 

 

 

 

 

 

Sphecodes spinulosus

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Stelis ornatula

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Chrysididae

Chrysis angustula

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Chrysis bicolor

 

 

 

 

 

+

 

 

 

Chrysis gracillima

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Chrysis graelsi sybarita

 

 

 

 

 

+

 

 

 

Chrysis iris

 

 

 

 

 

+

 

 

 

Chrysis pseudobrevitarsis

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Chrysis succincta

 

 

 

 

 

+

 

 

 

Chrysura radians

 

 

 

 

 

+

 

 

 

Cleptes nitidulus

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Cleptes semicyaneus

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Hedychridium integrum

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Hedychridium purpurascens

+

 

 

 

 

 

 

 

 

Hedychridium zelleri

 

 

 

 

 

+

 

 

 

Hedychrum aureicolle niemelai

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Hedychrum chalybaeum

 

 

 

 

 

+

 

 

 

Holopyga chrysonota

 

 

 

 

 

+

 

 

 

Omalus biaccinctus

 

 

 

 

 

+

 

 

 

Parnopes grandior

 

+

 

 

 

 

 

 

 

Crabronidae

Ammoplanus handlirschi

 

 

 

 

 

+

 

 

 

Astata kashmirensis

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Bembecinus tridens

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Bembix rostrata

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Crabro ingricus

 

 

 

 

+

 

 

 

 

Crossocerus congener

 

 

 

 

+

 

 

 

 

Didineis lunicornis

 

 

 

 

+

 

 

 

 

Dryudella pinguis

 

 

 

 

+

 

 

 

 

Gorytes fallax

 

 

 

 

+

 

 

 

 

Harpactus elegans

 

 

 

 

+

 

 

 

 

Harpactus formosus

 

 

 

 

+

 

 

 

 

Harpactus moravicus

 

 

 

 

+

 

 

 

 

Lestica alata

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Miscophus ater

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Nysson niger

 

 

 

 

+

 

 

 

 

Oxybelus argentatus

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Passaloecus brevilabris

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Passaloecus clypealis

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Pephredon austriacus

 

 

 

 

 

+

 

 

 

Polemistus abnormis

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Tachysphex psammobius

 

 

 

 

+

 

 

 

 

Formicidae

Camponotus fallax

 

 

 

 

+

 

 

 

 

Dolichoderus quadripunctatus

 

 

 

 

+

 

 

 

 

Formica aquilonia

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Formica exsecta

 

 

 

 

 

+

 

 

 

Formica polyctena

 

 

 

 

+

 

 

 

 

Formica pratensis

 

 

 

 

+

 

 

 

 

Formica pressilabris

 

 

 

 

 

+

 

 

 

Formica rufa

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Formica truncorum

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Myrmica karavaievi

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Ponera coarctata

 

 

 

 

+

 

 

 

 

Strobylognathus testaceus

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Pompilidae

Anoplius ceviventris

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Cryptocheilus fabricii

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Evagetes littoralis

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Evagetes proximus

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Homonotus sanguinolentus

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Priocnemis agilis

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Priocnemis gracilis

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Priocnemis hankoi

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Priocnemis pusilla

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Priocnemis vulgaris

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Sphecidae

Ammophila pubescens

 

 

 

 

+

 

 

 

 

Vespidae

Allodynerus delphinalis

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Euodynerus dantici

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Euodynerus notatus

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Polistes gallicus

 

+

 

 

 

 

 

 

 

Stenodynerus xanthomelas

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Symmorphus connexus

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Symmorphus crassicornis

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Symmorphus murarius

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Coleoptera

Bostrychidae

Bostrychus capucinus

 

 

 

 

 

 

 

LC

LC

Buprestidae

Sphenoptera substriata

 

 

+

 

 

 

 

 

 

Carabidae

Badister dorsiger

 

+

 

 

 

 

 

 

 

Blethisa multicpunctata

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Broscus cephalotes

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Carabus clathratus

 

 

+

 

 

 

 

 

 

Carabus convexus

 

 

 

 

+

 

 

 

 

Carabus nitens

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Demetrias imperialis

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Harpalus zabroides

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Laemostenus terricola

 

+

 

 

 

 

 

 

 

Masoreus wetterhallii

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Miscodera arctica

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Omophron limbatum

 

 

 

 

+

 

 

 

 

Oodes gracilis

 

 

+

 

 

 

 

 

 

Ooodes helopioides

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Patrobus septentrionis

 

+

 

 

 

 

 

 

 

Trechus austriacus

 

+

 

 

 

 

 

 

 

Cerambycidae

Chlorophorus varius

 

 

 

 

 

 

 

LC

LC

Glaphyra umbellatarum

 

 

 

 

 

 

 

LC

LC

Molorchus minor

 

 

 

 

 

 

 

LC

LC

Nathrius brevipennis

 

 

 

 

 

 

 

DD

DD

Obrium cantharinum

 

 

 

 

 

 

 

LC

LC

Prionus coriarius

 

 

 

 

 

 

 

LC

LC

Saperda perforata

 

 

 

 

 

 

 

LC

LC

Cucujidae

Cucujus cinnaberinus

 

 

 

 

 

+

 

NT

NT

Curculionidae

Lixus cylindrus

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Elateridae

Ampedus balteatus

 

 

 

 

 

 

 

LC

LC

Ampedus cinnabarinus

 

 

 

 

 

 

 

LC

LC

Ampedus elegantulus

 

 

 

 

 

 

 

LC

LC

Ampedus erythrogonus

 

 

 

 

 

 

 

LC

LC

Ampedus nigrinus

 

 

 

 

 

 

 

LC

LC

Ampedus nigroflavus

 

 

 

 

 

 

 

LC

LC

Ampedus pomonae

 

 

 

 

 

 

 

LC

LC

Ampedus pomorum

 

 

 

 

 

 

 

LC

LC

Ampedus sanguineus

 

 

 

 

 

 

 

LC

LC

Ampedus sanguinolentus

 

 

 

 

 

 

 

LC

LC

Calambus bipustulatus

 

 

 

 

 

 

 

LC

LC

Cardiophorus ruficollis

 

 

 

 

 

 

 

LC

LC

Denticollis linearis

 

 

 

 

 

 

 

LC

LC

Hypoganus inunctus

 

 

 

 

 

 

+

LC

LC

Melanotus castanipes

 

 

 

 

 

 

 

LC

LC

Melanotus villosus

 

 

 

 

 

 

 

LC

LC

Stenagostus rufus

 

 

 

 

+

 

 

LC

LC

Erotylidae

Dacne bipustulata

 

 

 

 

 

 

 

LC

LC

Tritoma bipustulata

 

 

 

 

 

 

 

LC

LC

Eucnemidae

Eucnemis capucina

 

 

 

 

 

 

 

LC

LC

Hylis foveicollis

 

 

 

 

 

 

 

LC

LC

Hylis procerulus

 

 

 

 

 

 

 

LC

LC

Melasis buprestoides

 

 

 

 

 

 

 

LC

LC

Xylophilus testaceus

 

 

 

 

 

 

 

NT

NT

Leiodidae

Platypsyllus castoris

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Lucanidae

Dorcus parallelipiedus

 

 

 

+

 

 

 

LC

LC

Mycetophagidae

Litargus connexus

 

 

 

 

 

 

 

LC

LC

Mycetophagus multipunctatus

 

 

 

 

 

 

 

LC

LC

Mycetophagus populi

 

 

 

 

 

 

 

LC

LC

Mycetophagus quadripustulatus

 

 

 

 

 

 

 

LC

LC

Pythidae

Pytho depressus

 

 

 

 

 

 

 

LC

LC

Rhynchitidae

Rhynchites bacchus

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Salpingidae

Salpingus aeneus

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Scarabaeidae

Gnorimus variabilis

 

 

 

+

 

 

 

NT

NT

Osmoderma eremita

 

 

 

+

 

 

 

NT

NT

Protaetia aeruginosa

 

 

 

+

 

 

 

NT

NT

Staphylinidae

Reichenbachia juncorum

 

 

 

 

 

 

+

 

 

Stenus flavipalpis

 

 

+

 

 

 

 

 

 

Velleius dilatatus

 

 

 

+

 

 

 

 

 

Tenebrionidae

Neomida haemorrhoidalis

 

 

 

 

+

 

 

 

 

Trogossitidae

Grynocharis oblonga

 

 

 

 

 

 

 

LC

LC


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 

EX?

CR

EN

VU

NT

LC

DD


 


 


 


 

SUMA

3

8

10

67

30

27

65


 


 

OGÓŁEM

210


 

 

EX? – gatunki prawdopodobnie wymarłe

 

CR – gatunki skrajnie zagrożone

 

EN – gatunki bardzo wysokiego ryzyka, silnie zagrożone

 

VU – gatunki wysokiego ryzyka, narażone na wyginięcie

 

NT – gatunki niższego ryzyka, ale bliskie zagrożenia

 

LC – gatunki na razie nie zagrożone wyginięciem

 

DD – gatunki o nieokreślonym stopniu zagrożenia

 

Projekty
NFOŚiGW - logo Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska - logo
Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska
Projekty finansowane z Unii Europejskiej Lasy Państwowe - logo