Archiwalna strona Kampinoskiego Parku Narodowego

  • image
 

Szanowni Państwo
NOWA oficjalna strona internetowa Kampinoskiego Parku Narodowego została uruchomiona pod adresem:

 

https://kampn.gov.pl

 

Obecna strona będzie funkcjonować pod starym adresem, lecz nie będą pojawiać się na niej nowe informacje,
a obecnie na niej zawarte nie będą już aktualizowane.


 

Nową stronę wydano w ramach Projektu POIS.02.04.00-00-0001/15 „Promocja Parków Narodowych jako marki”
współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020

 

 

logos.png 

Aktywnie, wesoło i słonecznie
    W sobotę 5 września br. w samo południe uroczyście otwarta została dla turystów polana Lipków w Kampinoskim Parku Narodowym. Pierwsza wrześniowa sobota była jednocześnie VII Dniem Otwartym KPN. Odbyło się wiele wycieczek z pracownikami parku, konkursów, zabaw. Dopisała piękna pogoda, uczestnicy i pogodne nastroje. Łącznie z oferty Kampinoskiego Parku Narodowego skorzystało  ponad tysiąc osób.
Impreza została zrealizowana w ramach projektu: "Budowa infrastruktury turystycznej na polanie Lipków – ograniczenie antropopresji na ekosystemy KPN” i sfinansowana została ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


   Uroczyste otwarcie polany nastąpiło w samo południe od krótkiego przypomnienia historii miejsca przez dyrektora KPN – Mirosława Markowskiego oraz zastępcę dyrektora – Małgorzatę Mickiewicz i koordynatorkę projektu – Ewę Siatecką. O tym jak ważne jest to miejsce dla społeczności lokalnej – w szczególności mieszkańców gminy Stare Babice mówił także wójt tej gminy Krzystof Turek. Była sołtys Lipkowa Agnieszka Koczurba opowiedziała również o pomyśle stworzenia w tym miejscu tego typu polany, której była inicjatorką. Następnie Starosta Warszawski Zachodni Jan Żychliński, dyrektor KPN Mirosław Markowski, wójt Starych Babic Krzysztof Turek oraz sołtysi Lipkowa: była sołtys Agnieszka Kaczurba i obecny sołtys Paweł Karczmarek przecięli wstęgę. Wśród obecnych licznie mieszkańców i samorządowców obecni byli także, m.in. burmistrz Łomianek Tomasz Dąbrowski wraz z zastępcą, komendant powiatowy policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego Tomasz Szachowski.
  Przez cały dzień na polanie czynne było stoisko parku. Chętni mogli uzyskać tu wszelkie informacje o walorach przyrodniczych, kulturowych i historycznych Puszczy Kampinoskiej. Dla dzieci zorganizowano także punkt plastyczny. Sympatycy kampinoskiej przyrody zapoznać się mogli z projektem „Ochrona i renaturyzacja mokradeł obszaru Natura 2000 – Puszcza Kampinoska”. W ramach tego projektu na polanie swoje stoisko zaprezentował jeden z partnerów projektu – firma REC Polska. Dla zainteresowanych bardziej aktywnym spędzeniem czasu zorganizowano rajdy – 2-dniowy rowerowy i nordic walking oraz wiele zabaw i konkursów sportowych.
  Polana Lipków wraz z parkingiem urządzona została w ramach projektu  „Budowa infrastruktury turystycznej na polanie Lipków – ograniczenie antropopresji na ekosystemy KPN”, który sfinansowany został ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wsparcia KPN udzieliła także gmina Stare Babice w postaci pożyczki na zapewnienie płynności finansowej projektu a także sfinansowała projekt techniczny inwestycji, który umożliwił ubieganie się o środki.
Na polanie Lipków znajdują się m.in. wiaty wypoczynkowe, plac zabaw, strefa sportowa, ścieżka rekreacyjna, stojaki na rowery, grille i miejsce ogniskowe. Obok wybudowano nowoczesny, przyjazny środowisku ażurowy parking. Teren jest monitorowany, dzięki czemu odwiedzający mogą czuć się bezpiecznie. Wokół  polany urządzona została ścieżka dydaktyczna „Do Lipkowskiej Wody”, która w „pigułce” przybliża nam faunę i florę oraz historię Lipkowa. Ścieżka jest niedługa, wiedzie malowniczym lasem i pozwala spacerowiczom cieszyć się otaczającą przyrodą.
  Podczas Dnia Otwartego KPN odbyło się także wiele spacerów prowadzonych przez pracowników parku, m.in. spacery ścieżką dydaktyczną „Do Lipkowskiej Wody”; wędrówka „Wokół Bieli” oraz „Skrajem Puszczy”. Zwiedzającym udostępnione zostało również Muzeum Puszczy Kampinoskiej im. Jadwigi i Romana Kobendzów w Granicy oraz tradycyjnie Centrum Edukacji KPN. Z różnych form aktywności tego dnia skorzystało ponad tysiąc osób. Dziękujemy wszystkim pracownikom za zaangażowanie, a turystom i odwiedzającym za spędzenie tego dnia wraz z nami na łonie pięknej, puszczańskiej przyrody.


Tekst: Magdalena Kamińska, Ewa Siatecka
Fot. Magdalena Kamińska, Małgorzata Wawryszuk, Ewa Siatecka

 

 

Projekty
NFOŚiGW - logo Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska - logo
Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska
Projekty finansowane z Unii Europejskiej Lasy Państwowe - logo