Numinosum Festival to połączenie przeplatających się ze sobą koncertów i tradycyjnych potańcówek oraz warsztatów tanecznych i śpiewaczych. To także wspaniała sposobność na pożegnanie lata – na łonie natury, wśród kampinoskich pól i łąk, tańcząc pod gwiazdami, na dechach i boso na trawie.
Nazwa festiwalu nawiązuje do przeżycia numinosum, które oznacza głębsze doświadczanie świata, mające w sobie element strachu i fascynacji jednocześnie. Jest to zachwyt człowieka nad krajobrazem, sztuką i pięknem życia. Numinosum jest zatem integralną częścią kultury i życia każdego z nas – tym, co odrywa nas od codzienności. I taki właśnie jest Numinosum Festival – pełen ekstatycznej muzyki, jednoczącego tańca i zjawiskowej natury.
W tym roku przypada piąta edycja Festiwalu. Po raz drugi odbędzie się on na przepięknym terenie Skansenu Budownictwa Puszczańskiego, w sercu Kampinoskiego Parku Narodowego. Podczas festiwalu w ciągu dnia odbywają się warsztaty, zaś wieczorami koncerty i potańcówki do muzyki tradycyjnej granej na żywo. Część wydarzeń odbędzie się na terenie Zagrody Widymajera, w Skansenie w miejscowości Granica pod Kampinosem. Zaplecze noclegowe i afterparty zlokalizowane będą w słowiańskiej osadzie Czarci Chutor w Kampinosie. Na uczestników czeka ponadto szereg wydarzeń artystycznych i krajoznawczych nawiązujących do tradycji lokalnych: spacer po Puszczy z przewodnikiem, wieczory opowieści i wykłady.
W tym roku gościmy zespoły grające muzykę tradycyjną z Polski (Janusz Prusinowski Kompania, Kapela Bursów, Revival, Polska Ludowa, Karuzela), z Francji (Ciac Boum), z Węgier i Mołdawii (Borsa Együttes), ze Szwecji (agregandado), zespoły śpiewacze prezentujące słowiański repertuar (Kukavica), a także zespoły, które grają tradycyjne europejskie melodie w nowym, folkowym ujęciu (ba.fnu, Mr. Folxlide). Na uczestników czeka dodatkowo kilkanaście warsztatów tańca oraz śpiewu, podczas których będzie można zapoznać się z tańcami tradycyjnymi i balfolkowymi niemal z całej Europy, oraz poznać metody operowania głosem ucząc się pieśni Słowian (w tym śpiewów z regionu Łemkowszczyzny) i Bałtów.