Wydarzenia

25 marca (niedziela) Warszawskie Koło Przewodników Terenowych PTTK zaprasza na wycieczkę pieszą "Wokół Czerwińskich Gór"
trasa Nowiny - Czerwińskie Góry - Czapliniec - Piaski Królewskie - Nowiny (16 km)

21 marca jest od 2012 roku Międzynarodowym Dniem Lasów. Święto ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu podnoszenia świadomości ludzi na temat znaczenia lasów dla prawidłowego funkcjonowania planety.
W tym dniu na całym świecie organizowane są akcje podczas których zachęca się ludzi do sadzenia drzew, sprzątania lasów i do przebywania w nich. Działania te mają zwrócić uwagę na lasy i ich problemy.

Czytaj więcej...

b_200_150_16777215_00___images_news_2018_rpn_2.jpg Roztoczański Park Narodowy zaprasza do udziału w ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej
Więcej informacji na stronach RPN: http://roztoczanskipn.pl/pl/45-aktualnosci/430-zaproszenie-do-udzialu-w-ogolnopolskim-projekcie-aktywnej-kampanii-edukacyjnej-pt-pomagam-z-natury

b_200_150_16777215_00___images_news_2018_Plakat-A1.pngZapraszamy do udziału w XI ogólnopolskiej konferencji z cyklu "Ekologia Humanistyczna" pt. "Las dla człowieka - człowiek dla lasu" (UKSW - Warszawa, 12.04.2018). Konferencja jest zorganizowana przez Instytut Ekologii i Bioetyki na Uniwersytecie Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie we współpracy z Instytutem Badawczy Leśnictwa oraz Kampinoskim Parkiem Narodowy. Celem konferencji jest stworzenie szerokiej platformy wymiany informacji oraz współpracy humanistów i przyrodników w ukazywaniu znaczenia wzajemnych zależności lasu i człowieka.

Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych tematyką leśną do wzięcia udziału w konferencji, w ramach której zostanie wygłoszonych ponad 30 referatów przyrodniczych i humanistycznych. Prelegenci reprezentują aż 20 polskich uczelni i instytutów badawczych.

Więcej informacji na stronie: http://ieib.uksw.edu.pl/pl/node/292

b_200_150_16777215_00___images_news_2018_sladami_lewandowskiego.jpg

W roku Piłkarskich Mistrzostw Świata w Rosji w ramach wycieczek z pracownikiem Kampinoskiego Parku Narodowego - "Przyroda na horyzoncie" zapraszamy na wycieczkę: "Przed Mundialem - śladami małego Roberta Lewandowskiego" - skierowaną przede wszytkim do rodzin z dziećmi oraz wszystkich fanów Roberta i Kampinoskiego Parku Narodowego.

 Termin: 03.03.2018 r. (sobota)

 Czas trwania wycieczki: ok. 5 – 6 h (dla rodzin z dziećmi – ok. 1,5 h lub 3 h)

Długość wycieczki: ok.13 km, a dla rodzin z dziećmi: 1,5 km + 0,25 km (powrót) lub 4 km + 2 km (powrót)

 Zbiórka: Pętla autobusowa w Lesznie - godz. 10:20

Czytaj więcej...

b_200_150_16777215_00___images_news_2018_zaproszenie_na_wernisa.jpg Robert Dejtrowski - z wykształcenia biolog i fotograf. Autor zdjęć do wielu albumów, książek, przewodników czy podręczników szkolnych. Jego pasją jest fotografia przyrodnicza oraz podróże po Polsce. Dociera ze swym aparatem do najbardziej niesamowitych zakątków, szukając ciekawostek i tematów do nowych zdjęć. Uwielbia odkrywać urokliwe miejsca znajdujące się poza głównymi szlakami turystycznymi.

Czytaj więcej...

b_200_150_16777215_00___images_news_2017_P_20180120_121458_vHDR_On_small.jpg

W sobotę 20 stycznia br. odbył się rajd mający na celu upamiętnienie wydarzeń Powstania Styczniowego 1863 r.
Uczestnicy rajdu w towarzystwie grup rekonstrukcyjnych przeszli szlakami pieszymi z Truskawia do Mogiły Powstańców w Zaborowie Leśnym, gdzie została odprawiona Msza Święta, odczytany Apel Poległych oraz złożone wiązanki. Rajd zakończył się opowieściami historycznymi wygłoszonymi przy płonącym ognisku na pobliskiej polanie.

Więcej zdjęć ...

b_200_150_16777215_00___images_news_2017_ko_1.jpg W miniony piątek, 12 stycznia w siedzibie Kampinoskiego PN rozstrzygnięto konkurs na koncepcje zagospodarowania polan rekreacyjnych KPN. W konkursie udział wzięły projekty wykonane przez studentów Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW W Warszawie, w ramach zajęć dydaktycznych realizowanych na 7 semestrze z przedmiotu Projektowanie obszarów architektury krajobrazu.
Studenci opracowywali projekty zagospodarowania trzech polan wypoczynkowych w Kampinoskim Parku Narodowym: polany Jakubów, Truskaw i Roztoka. Prace powstały pod opieką dr Elżbiety Myjak-Sokołowskiej.

Czytaj więcej...

b_200_150_16777215_00___images_turystyka_Swiatelko2017.jpg22 grudnia Dyrektorzy Kampinoskiego Parku Narodowego Małgorzata Mickiewicz i Janusz Jeziorski  przyjęli od harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego Betlejemskie Światło Pokoju.

Akcja przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju została zapoczątkowana w 1986 roku przez austriackich skautów, którzy przywieźli płomień z betlejemskiej Groty Narodzenia Pańskiego do katedry wiedeńskiej. Stamtąd, dzięki skautom, płomień trafia niemal do wszystkich krajów Europy. Polscy harcerze uczestniczą w wielkiej sztafecie przekazywania Światła od 1991 roku. Tradycją stało się, że ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Danii.

b_200_150_16777215_00___images_asf.jpg29 listopada w siedzibie Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie odbyło się spotkanie pracowników parku, myśliwych, policji i przedstawicieli lokalnych samorządów, dotyczące Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF). W spotkaniu wzięli udział również wojewódzki i powiatowy lekarz weterynarii, którzy przedstawili informacje na temat choroby oraz sposoby i procedury związane z zapobieganiem jej rozprzestrzeniania się.

 

 

b_200_150_16777215_00___images_news_2017_nietoperze.jpg25 listopada 2017 r. o godzinie 10.00 w Ośrodku Dydaktyczno-Muzealnym w Granicy odbędzie się kolejna wycieczka z pracownikiem parku. Tym razem tematem przewodnim będą nietoperze. Serdecznie zapraszamy.

 

b_200_150_16777215_00___images_phocagallery_imprezy_chopin2017_chopin2017_02.jpgW niedzielę, 1 października w Centrum Edukacji KPN odbył się koncert galowy, kończący XIII edycję Festiwalu Muzycznego „W krainie Chopina”. Solistami tegorocznego koncertu byli: Duet fortepianowy Gabryś & Quinn Piano Duo oraz flecista Krzysztof Malicki. Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej pod kierownictwem Jana Lewtaka dyrygował Maciej Tarnowski. Jak co roku, muzycy dostarczyli publiczności wielu wspaniałych wrażeń.
Koncert zorganizowano pod patronatem Dyrektora Kampinoskiego Parku Narodowego Mirosława Markowskiego oraz Wójta Gminy Izabelin Witolda Malarowskiego.
Organizatorami imprezy byli: Wójt Gminy Izabelin, Dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego,
Centrum Kultury Izabelinie, Towarzystwo Muzyczne im. Kazimierza Wiłkomirskiego.

Festiwal promuje i wspiera budowę wielkich organów w kościele parafialnym p.w. Matki Bożej Królowej Meksyku w Laskach Warszawskich. http://www.wilkomirski.org.pl/index.php?grp=&dzial=46

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Czytaj więcej...

b_200_150_16777215_00___images_news_2017_tabor11.jpg 

W dniu 13 września w Centrum Edukacji KPN miał miejsce wernisaż wystawy fotograficznej pn. ,,Wisła – królowa polskich rzek’’ autorstwa Artura Tabora. Wystawa związana jest z podjętą przez Sejm uchwałą w sprawie ustanowienia roku 2017 – Rokiem Rzeki Wisły.
Wystawę otworzył Paweł Białecki – Prezes Zarządu Stowarzyszenia ''Między Wisłą a Kampinosem'' działającego jako Lokalna Grupa Działania.  Na uroczystość przybyli liczni goście, między innymi Izabela Stelmańska - Zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, Jan Żychliński - Starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego, Burmistrzowie i Wójtowie gmin wchodzących w skład LGD, Gospodarz spotkania, dyrektor KPN Mirosław Markowski przybliżył zgromadzonym rolę Wisły jako korytarza ekologicznego oraz jej znaczenie dla Puszczy Kampinoskiej.
Podczas wernisażu podpisano list intencyjny
pomiędzy Samorządem Województwa Mazowieckiego a Stowarzyszeniem "Między Wisłą a Kampinosem", w sprawie wzajemnej współpracy w celu utworzenia marki lokalnej „Misja Kampinos”. Współpraca polegała będzie na m.in. dążeniu do utworzenia wspólnego szlaku turystycznego oraz do stworzenia nowych produktów turystycznych.

Wystawę prac Artura Tabora oglądać można w CE KPN do 15 października 2017 r.

 Więcej zdjęć ...

Zapraszamy mieszkańców okolic Puszczy Kampinoskiej do udziału w praktycznych warsztatach z tworzenia ogrodów deszczowych oraz rabat ozdobnych z wykorzystaniem roślin rodzimych.

W ramach projektu „Moja Puszcza” mieszkańcy gmin położonych w sąsiedztwie Kampinoskiego Parku Narodowego poznają praktyczne rozwiązania przyjazne lokalnej przyrodzie do zastosowania w przydomowych ogrodach.

Przestrzeń przyjazna przyrodzie

Okazją do zdobycia praktycznej wiedzy jest udział w warsztatach z cyklu „Przestrzeń przyjazna przyrodzie”, które rozpoczynają się już w październiku. Wspólnie z mieszkańcami stworzymy modelowe ogrody w miejscach, gdzie będą one służyć lokalnej społeczności i inspirować do stosowania podobnych rozwiązań na własnym podwórku.

Tworzymy ogród rodzimy w Babicach

7 października 2017 r. na terenie parku gminnego w Starych Babicach wspólnie stworzymy rabaty z roślin rodzimych i zadomowionych, które będą stanowiły bazę pokarmową dla lokalnych owadów i ptaków. W pobliżu ogrodu stanie hotel dla owadów zbudowany przez mieszkańców gminy.

Więcej informacji i zapisy: http://mojapuszcza.sendzimir.org.pl/wydarzenia/390-tworzymy-ogrod-rodzimy-w-babicach

 

 

Budujemy ogród deszczowy w Izabelinie

Jak zbudować ogród deszczowy? Jakie rośliny powinny się w nim znaleźć? Jak wygląda pielęgnacja takiego ogrodu? Odpowiedzi na te i inne pytania poznamy podczas praktycznych warsztatów z budowy ogrodu deszczowego 14 października 2017 r. w Izabelinie.

Więcej informacji i zapisy: http://mojapuszcza.sendzimir.org.pl/wydarzenia/392-zbuduj-z-nami-ogrod-deszczowy-w-izabelinie

 

 

Warto wiedzieć

Wszystkie warsztaty są bezpłatne i otwarte dla wszystkich zainteresowanych, bez względu na wiek i doświadczenie. Organizatorzy zapewniają wszystkie niezbędne materiały i narzędzia potrzebne podczas warsztatu, a także drobny poczęstunek dla uczestników.

Wydarzenia są organizowane przez Fundację Sendzimira oraz Kampinoski Park Narodowy we współpracy z Urzędem Gminy Stare Babice i Urzędem Gminy Izabelin w ramach projektu "Moja Puszcza" dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Wojewoda Mazowiecki, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Starosta Warszawski-Zachodni oraz Starosta Nowodworski.

b_200_150_16777215_00___images_news_2017_20170914_171311-02.jpeg

14 września, jak co roku, na Cmentarzu w Palmirach odbyła się uroczystość religijno-patriotyczna. Uczestniczyli w niej przedstawiciele rządu, samorządów, kombatanci, leśnicy i młodzież szkolna.
Mszę Świętą celebrował kard. Kazimierz Nycz.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Czytaj więcej...

Projekty
NFOŚiGW - logo Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska - logo
Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska
Projekty finansowane z Unii Europejskiej Lasy Państwowe - logo