Śnieżyczka przebiśnieg
Śnieżyczka przebiśnieg
Nadchodzi wiosna, w tym roku bardzo wczesna, bo już na początku marca kwitną wierzby, leszczyny i śnieżyczki, a w ogrodach krokusy, ciemierniki i oczary. Wczesna wiosna to najlepszy czas na sadzenie drzew i krzewów. Zakładając ogród warto rozważyć wybór gatunków rodzimych i zamiast obcych dla krajobrazu Mazowsza tuj posadzić dęby, kalinę, głóg czy graby. Rośliny te są przystosowane do naszego klimatu, a rozsiewane przez wiatr czy ptaki będą pożądanym gatunkiem na sąsiadujących z naszą działką terenach.

Szczególnie ważne jest by wystrzegać się sadzenia gatunków inwazyjnych - czyli szybko rozprzestrzeniających się i zagrażających rodzimej roślinności, pochodzących z innych rejonów w świata, takich jak m. in. klon jesionolistny, dąb czerwony, czeremcha amerykańska, robinia akacjowa pospolicie zwana akacją, a z bylin np. rdestowiec japoński.

Przykładowych inspiracji do założenia ogrodu przyjaznego przyrodzie można szukać w publikacjach przygotowanych np. przez Zaborski Park Krajobrazowy (link https://zaborskipark.pl/dobra-praktyka-ogrodnika-przyrodnika-2/).
W centrach ogrodniczych można znaleźć szeroki wybór roślin ozdobnych, są to jednak przede wszystkim gatunki i odmiany obcego pochodzenia.

Chcąc wypełnić tą lukę Gospodarstwo Szkółkarskie Kampinoskiego Parku Narodowego oferuje rodzime gatunki drzew i krzewów. Sprzedaż detaliczną prowadzimy codziennie, w godzinach od 7 do 15 po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym tel. 508 187 317, 22 725 81 36 lub e-mailowym Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. . Gatunki, wiek, rozmiar i ceny sadzonek, którymi dysponujemy tej wiosny zawiera nasza oferta.

Więcej informacji na stronie szkółki: LINK

Zależy Ci na ochronie przyrody - sadź gatunki rodzime i wystrzegaj się inwazyjnych.

Projekty
NFOŚiGW - logo Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska - logo
Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska
Projekty finansowane z Unii Europejskiej Lasy Państwowe - logo