• VI Festiwal im. Ryszarda Kapuścińskiego // 23 - 26 listopada

    VI Festiwal im. Ryszarda Kapuścińskiego // 23 - 26 listopada

  • Podpisanie umowy z NFOSiGW na finansowanie ochrony przeciwpożarowej w parku

    Podpisanie umowy z NFOSiGW na finansowanie ochrony przeciwpożarowej w parku

  • Festiwal „Wizje Natury 2023”

    Festiwal „Wizje Natury 2023”

 

Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii odnośnie zbiornika "Mokre Łąki"

 

Kilka dni temu informowaliśmy o martwych ptakach, które zaobserwowano wokół zbiornika Mokre Łąki. Sprawa została zgłoszona do powiatowego lekarza weterynarii. Po przeprowadzeniu analiz fizykochemicznych otrzymaliśmy następującą informację:
„Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ożarowie Mazowieckim informuje, iż w dniu 5 maja 2023 r., z Krajowego Laboratorium Referencyjnego Państwowego Instytutu Weterynaryjnego-Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach otrzymano wynik, w którym określono materiał genetyczny wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) próbek pobranych w dniach 28 kwietnia - 2 maja 2023 r., od padłych ptaków w zbiorniku „Mokre Łąki" – H5N1. Jednocześnie informuję, iż nie są znane badania dotyczące zakażeń ryb wirusem HPAI.
W Polsce nie stwierdzono zakażeń ludzi wirusem grypy, pochodzącym od ptaków. Aby doszło do takich zakażeń, potrzebna jest długa ekspozycja na wirusa, spożywanie surowego mięsa od zakażonych ptaków (drobiu). Należy jednak mieć na uwadze, iż wirus w środowisku, w padłych zwierzętach wrażliwych, w niskich temperaturach może przetrwać do około 30 dni.
Wirus HPA jest wysoce wrażliwy na detergenty, środki biobójcze, dezaktywuje się w temperaturze minimum 70 st. C.
Należy zachować ostrożność, nie dotykać padłych ptaków.
W przypadku znalezienia 5 lub więcej padłych ptaków z gatunków wrażliwych (blaszkodziobe, drapieżne, siewkowate, krukowate, perkozowe, bociany, czaplowate) w niedalekich odległościach od siebie, należy informować zarządcę terenu, na którym znaleziono padłe ptaki lub Powiatowego Lekarza Weterynarii w Ożarowie Mazowieckim”.


W związku z powyższym prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności!

 

Projekty
NFOŚiGW - logo Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska - logo
Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska
Projekty finansowane z Unii Europejskiej Lasy Państwowe - logo